طراحی پل باغ ائل گلی تبریز

فراخوان پل باغ ائل گلی تبریز

شرایط و ضوابط طراحی پل باغ ائل گلی تبریز:

در اسفند ماه سال ۱۳۹۶، معاونت عمرانی شهرداری تبریز طی فراخوانی از طراحان و معماران دعوت کرد تا پل باغی برای اتصال دو پارک شهری ائل گلی و ائل باغی را طراحی کنند. این پل بر روی یکی از پر رفت و آمدترین بزرگراه های شهر تبریز قرار دارد. از شرایط و ضوابط طراحی، علاوه بر ایجاد ارتباط و اتصال پیاده میان باغ تاریخی ائل گلی و ائل باغی، می توان موارد زیر را برشمرد:

  • ایجاد فضای انسان مدار در تلفیق با طبیعت.
  • ایجاد فضای جاذب جمعیت.
  • برقراری ارتباط با بناها و معابر اطراف.
  • بهره مندی از سازه وتکنولوژی روز دنیا.
  • ایجاد نشانه شهری.
  • و در نهایت تامین آسایش اقلیمی برای عابران و بهره گیری از معماری پایدار.

طرح پیشنهادی:

با توجه به شرایط طراحی، تصاویر زیر طرح پیشنهادی من برای این فراخوان است:

پل باغ نور پردازی ائل گلی
پل باغ منظره اصلی ائل گلی
پل باغ منظره طبقات ائل گلی
پل باغ طبقات نورپردازی ائل گلی
پل باغ دید از بالا ائل گلی

ویژگی های طرح:

توجه به کلمه پل باغ:

انتخاب واژه پل باغ برای این پل عابر پیاده بیانگر این نکته است که این پل علاوه بر کارکرد اصلی خود در اتصال دو نقطه به هم بایستی خصوصیات باغ را نیز داشته باشد. بنابراین در طراحی عرشه اصلی این پل خصوصیات باغ ایرانی تا حد ممکن مد نظر قرار گرفت. محورهای متعامد که بارزترین نمود شکلی باغ ایرانی است با ایجاد گشادگی در طول مسیر اصلی پل شکل گرفت و یک جوی آب در محور مرکزی و استفاده از فضای سبز تداعی کننده خصوصیات باغ ایرانی شد.

توجه به حجم پل:

     قرار­گیری این پل بر فراز یکی از پررفت­ و آمد­ترین بزرگراه­ های شهر و در نزدیکی محل تقاطع برزگراه­ های شهید کسایی و اتوبان تبریز-زنجان (نبی اکرم)، توجه به شکل و فرم پل را بسیار حائز اهمیت میکند. از طرفی ارتفاع زیاد از روی جاده باعث می­شود که پل از فاصله دورتری قابل رویت باشد و این خود بر اهمیت آن به عنوان یک بنای شاخص شهری می­ افزاید.

در طراحی حجم و نمای آن از دو طاق سهمی استفاده شده که شکل غالب در اکثر پل­های ساخته شده در ایران و جهان از دوران باستان تا کنون است.

از طرفی همجواری این پل با هتل پارس با ارتفاع زیاد لزوم طراحی نمای پنجم (بام) را نشان می­دهد.

توجه به کاربری های جاذب افراد:

این پل مابین دو پارک بزرگ شهری قرار گرفته که عمده محل تفریح و وقت­ گذرانی شهروندان وجوانان شهر به خصوص در آخر هفته است. بنابراین این پل علاوه بر کارکرد اصلی خود در اتصال دو پارک به هم بایستی دارای کاربری­های جذاب برای افراد مختلف در سنین مختلف باشد. در طراحی این پل فضاهای بازی و سرگرمی همچون سالن شطرنج، سالن تنیس روی میز و فوتبال دستی و سالن بیلیارد، همچنین فضاهای رفاهی چون چایخانه و کافی­ شاپ و رستوران و از همه مهمتر فضاهای فرهنگی چون گالری­های هنری مختلف، سالن مطالعه و کتابخانه برای استفاده افراد با سنین مختلف در نظر گرفته شده است.

توجه به عناصر معماری ایرانی-اسلامی:

در طراحی نما و بام این پل از عناصر معماری ایرانی- اسلامی استفاده شده است. در پوشش بام از شمسه شانزده ضلعی، در نمای کلی پل استفاده از طاق، در نمای هریک از برج­ها نیز از تقسیمات سه­ دری استفاده شده است. در عین حال که فرم کلی پل با در نظر داشتن باغ ایرانی شکل گرفته است.

توجه به اقلیم:

با توجه به اقلیم سرد و کوهستانی منطقه تمامی کاربری­های جانبی در فضاهای قابل کنترل از نظر دمایی قرار گرفته­ اند. استفاده از فضای سبز روی پل و در فضاهای جانبی باعث افزایش رطوبت محیط و تعدیل دما خواهد شد.

توجه به سازه:

در طراحی این پل با توجه به نیاز به ایجاد فضاهای جانبی با ابعاد قابل قبول و وجود ظرافت در طرح و دست­یابی به فرم دلخواه، سبکی کل سازه، و نیز امکان مخفی کردن تاسیسات مکانیکی، سازه از نوع خرپای فضایی مد نظر قرار گرفت.

در نهایت در تاریخ بیستم شهریور سال ۱۳۹۷، پس از داوری میان ۱۱۵ طرح ارسال شده، سه طرح به عنوان برگزیدگان معرفی شدند. برای مشاهده آثار برگزیده به وب سایت معاونت معماری وشهرسازی شهرداری تبریز مراجعه کنید.

گذاشتن یک دیدگاه